Vizitky Premium od společnosti Vistaprint
...KOUZLO PALIČKOVANÉ KRAJKY...

Rezavějící špendlíky

To je noční můra většiny krajkářek........Co potom s krajkou???? Je nenavratně poničena a znehodnocena???

1/Rez se z krajky odstraní kyselinou šťavelovou.
Vypadá jako sůl a je jedovatá. Kdyby jste ji sehnaly, tak na to pozor, skladujte ji v lahvičce v garáži nebo ve sklepě. Dřív se dala koupit v drogerii.
Rez nádherně pustí.Poškozené místo se navlhčí,posype kyselinou a nechá chvíli působit.Pak se vypláchne vodou,mokrá krajka se vypne a přebytečná voda vysaje bílým hadrem. Takhle se čistí rez z krajek v Muzeu krajky.
Všechny poniklované špendlíky začnou po čase rezivět. Mikroskopická vrstva niklu se používáním otře a je tu problém. Špendlíky se musí vyměmit. Rezavění urychlí poduška ze sena a vlhké počasí. Seno zvlhne, stačí, aby jste chvíli nepaličkovala a problém je na světě.
Nejlepší jsou mosazné, poniklované špendlíky. Nevím, jestli je ještě dcera prodává, nebo někdo jiný. Vím ale, že o ně nebyl zájem, protože byly krátké. Já s jinými nepaličkuji.

Na každou barevnou niť musíte před začátkem práce udělat zkoušku stálobarevnosti tím, čím budete tužit.
To samé platí o podvinku, To ale budete vědět.


Zdraví Vás všechny Jana Štefková

1/Jdu se s vámi podělit o dobrou zkušenost - sundala jsem krajku a poprvé jsem měla rezavé špendlíky. Na jednom místě jsem měla od rzi hodně velký kus krajky. Podle rady Evy Vackové jsem to poťupala vanishem (těmi vatičkami na tyčce). Pořád to nechtěla úplně pustit, tak jsem si do misky dala vodu s pracím práškem a těmi tyčinkami jsem to tak dlouho potírala, až jsem to skoro vyprala. Krajka je téměř sněhobílá. Upozorňuji, ale že jsem paličkovala z bílé obuvnické a měla jsem vložený modrý lněný pár....

Hana Humlová

 

15.12.2010 06:12:11
lemul

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9850 | 34%)
Ne (9401 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one