Vizitky Premium od společnosti Vistaprint
...KOUZLO PALIČKOVANÉ KRAJKY...
HNED DVĚ NAŠE "HERDULKY" SE JELY PODÍVAT DO PRAHY NA JARNÍ KRAJKÁŘSKÉ TRHY. PŘEČTĚTE SI JEJICH DOJMY Z VÝSTAVY.

Jarní krajkářské trhy v Praze


Ačkoliv byl květen, venku hustě chumelilo, mráz pálil muškáty za oknem a já měla nítěné sny. Pořád se mi zdálo o různobarevných špulkách s nitěmi, chodila jsem po neznámém městě a nakukovala do krámků, které byly plné podvinků, krajek a pomůcek k paličkování a já se v tom mohla libovolně přehrabovat. Když jsem to vyprávěla svému mužskému osazení rodiny, útrpně se na mně podívali a prohlásili, že to chce léčbu. Vzali mě do Prahy na trhy.Doposud jsem znala jen setkání krajkářek ve Vamberku, takže na změnu jsem se nesmírně těšila.
V sobotu po obědě jsem konečně stála před školou. Sice mě jímala hrůza při pohledu na schody a už dopředu jsem litovala své chudinky plíce, jak si pilně zapracují, až budu funět nahoru. Hned u vchodu mě uvítal plakátek s oznámením kde jsou vystaveny paravánové obdelníky. Konečně je všechny uvidím naživo. Když jsem se vydýchala ve dveřích třídy, vrhla jsem se ke stánku "Valašek", abych se pokochala. Sama jsem paličkovala dva obdélníky a přiznám se, že kvalitou provedení jsem zrovna neoslnila. Ale byly tam mezi vystavenými. Při pohledu na naaranžovaná okna i s lomenými oblouky to vypadalo impozantně. Autorce nápadu, paní IVĚ VELÍSKOVÍ, skládám obrovskou poklonu a díky, které patří i všem, co se na realizaci tohoto nápadu podíleli.
Pak už jsem jen procházela jednotlivé třídy. Trochu mě mrzelo, že paličkování bylo zastoupeno velmi málo. Korálkářky, patchworkářky a jiné ruční práce vedly. Ale i tak bylo na co se dívat. V tu chvíli jsem si přála, aby moje příjmení bylo Rockefellerová, protože tu bylo plno krásných věcí. Jenže příjmení mám Humlová, takže jsem zalovila v útrobách pěněženky a zakoupila jen pár špulek nití. S pocitem, že jsem získala poklad jsem šla hledat kamarádky, které byly buď za pultem krámečků nebo se pohybovaly po chodbách. Ačkoliv se škola za chvíli zavírala, byla jsem dost unavená.
Tyhle trhy rozhodně stály za navštívení. Podzimní trhy v Praze zatím čekají na prozkoumání.

HANA HUMLOVÁ

Pražské trhy

Zase jsme se dočkali. Nebo dočkaly? Více mužů na trzích postávalo za pultem než před pultem. Jak jsem si užila Jarní krajkářské trhy 2011 v Základní škole na náměstí Curieových? Cesta byla různorodá. Autem, metrem, tramvají, busem nebo pěšky. Ti, co zaparkovali v přilehlé uličce, měli po návratu ve tváři zděšení, napočítala jsem tři botičky od dopraváků. A protože jsem dorazila v sobotu, bylo na chodbách a ve třídách volněji. Paličkování stále v menšině, nikoliv však na ústupu, patchwork, batika, háčkované krajky, kabelky i čepice, tkalcovství, plstění, košíkaření z proutí i papírových ruliček,  řezbář s úžasnými výrobky zvířat, šperky. Obdivovala jsem okénka do paravánu, paličkované šperky a čelenky Ivany Domanjové, klobouky a kabelky u stánku Ivy Proškové, krajky paličkované a frivolitky z polské Bobowé,  prostírky Alžbety Mrázové ze Slovenska.

Zase jsem provětrala peněženku, potkala pár známých, načerpala inspiraci, navnadila se na další kurz ve VSUŘ, zhuntovala nohy a domů mě doprvázela moje zatracená kamarádka migréna. Ale stálo to za to. Už jen měsíc do Vamberka a zase budou oči na vrch hlavy, plný fotoaparát a průvan na účtu.

JANA JIROUŠKOVÁ                                     

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9851 | 34%)
Ne (9405 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one