Vizitky Premium od společnosti Vistaprint
...KOUZLO PALIČKOVANÉ KRAJKY...
Krajkářské slavnosti ve Vamberku se nesly v duchu mezinárodního setkání, bienále, výstavě v krajkářské škole a nově otevřené výstavě v Muzeu krajky - španělských mantil.
Zlatá palička - obrázek

Zlatá palička - obrázek

V regionálních novinách Orlický týdeník vyšel v úterý 29. června 2010 článek o výsledcích vyhodnocení 5. bienále české krajky ve Vamberku. Jaká byla potěšující zpráva, že cena Zlaté paličky zůstává ve městě krajky, Vamberku, o což se zasloužila paní Jana Štefková z Merklovic. Moc gratulujeme a přejeme do dalších let mnoho profesních úspěchů a hlavně pevné zdraví.
Poslední červnový víkend se konalo pravidelné setkání krajkářek ve Vamberku, letos mezinárodní.
Náš klub Herdulky se připravoval také. Děvčata po celý rok pilně paličkovala a vytvářela podvinky, jen abychom se mohly něčím pochlubit. Protože je nás každým rokem čím dál víc, bylo pro nás dost těžké vybrat krajky a podvinky a  vytvořit konečnou úpravu stánku. Nakonec to dopadlo – jako vždy – klasicky:  vzhledem k množství práce v zaměstnání a v domácnosti jsme vše chystaly na poslední chvíli. Ještě štěstí, že některé z nás mají ochotné manžely, partnery, přítele a vůbec ty „silnější“ polovičky.
Ve čtvrtek jsme byly v Sokolovně nainstalovat krajky. Hned mezi dveřmi jsme se dozvěděly od zkroušených pořadatelů, že náš stánek a ještě tří další, se bude v sobotu večer přesouvat pryč, aby je mohlo nahradit molo pro módní přehlídky, která probíhala od 20,30. Kdo nechystal stánek, nepochopí. Vše rozbitné a načančané na stole a okolo muselo pryč, aby se to opět v neděli ráno nainstalovalo. Naštěstí máme dost šikovných Herdulek, které pomohly zabalit, připravit a zase rozbalit. K omluvě pořadatelů musím dodat, že za tyto útrapy jsme dostaly slevu na kóji.
V pátek se měly dveře pro návštěvníky otevřít v 15 hodin odpoledne, ale již půl hodiny předtím jsme zjistily, že davy návštěvníků už jsou vevnitř a bloumají kolem mnoha uzavřených stánků. Docela nás to zarazilo a zamrzelo – toto se prostě ze strany pořadatelů nedělá. Nikdo nikomu nic neoznámil, žádné oficiální a slavností zahájení se prostě nekonalo. Chvíle rozčarování z tohoto jednání přebil zájem návštěvníků o naši kóji.
U našeho stánečku se začaly tvořit davy, převážně návštěvnic. Probíraly a nakupovaly se podvinky, obdivovaly krajky a fotila naše malá expozice. Naše dušičky se tetelily blahem, když jsme viděly narůstající množství čárek za prodané podvinky. To se zase budeme moci rozšoupnout u jiných stánečků a nakoupit nitě, paličky, špuličky, špendlíky, nůžky, jiné podvinky, kalendáře a bůhví jaké ještě naprosto nutné věci pro naše vlastní tvoření.
Během soboty jsme se postupně setkávaly s našimi virtuálními kolegyňkami Herdulkami u stánku. Některé musely ještě ten den odejet, některé zůstaly a penzion Rampušák v Rokytnici v O.h. se stal naším nočním útočištěm. Personál tady byl velice vstřícný, milý a trpělivý s naší ukecaností a žravostí. Díky firmě AUDISBUS s.r.o. z Rychnova n.Kn. jsme se mohly přesunout malým autobusem z Vamberka do Rokytnice a v neděli ráno zpět, takže spokojenost byla, myslím, na všech stranách.
Máme radost, že se náš stánek líbil, potěšil a že i mnohé profesionální krajkářky a vystavovatelky se u nás zastavily, aby nám udělily mnoho dobře míněných rad pro příště. Pilně jsme si sepsaly seznam všeho potřebného – ovšem, jestli to všechno stihneme udělat tak, jak jsme si vymyslely, to je otázka času – nevím, nevím, jestli ten rok bude dostatečně dost dlouhý.
Tak vás všechny srdečně zveme v roce 2011 (sakryš, když to datum vidím, jak je to dlouho, kdy jsme si ve škole říkali – přežijeme rok 2000???) ke stánku Herdulek, který bude určitě plný nových krajek a podvinků a připravný pro vás, návštěvníky.
        Hana Humlová

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9851 | 34%)
Ne (9405 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one