Vizitky Premium od společnosti Vistaprint
...KOUZLO PALIČKOVANÉ KRAJKY...
Vamberk 2012 - obrázek

Vamberk 2012 - obrázek

   MALÉ  OHLÉDNUTÍ  ZA  VAMBERKEM

…a jsou za námi….. Co? No přece Krajkářské slavnosti ve Vamberku.  Celý rok jsme se těšily, připravovaly, chystaly ….. a ten víkend nám až moc rychle protekl mezi prsty! Škoda, že trval tak krátce.  Ani počasí nám „neslevilo“:  parno, dusno na padnutí,  ani lístek se nepohnul.  Přesto jsme se návštěvníků  dočkaly, a co jich bylo! Krajkářské srdce zaplesá a neodradí ho ani počasí od dalekého cestování za krajkou do Vamberka.  Sokolovna praskala ve švech, sešlo se mnoho vystavovatelů a v sobotu byl nápor zájezdů a lidiček, kteří milují krajku,  největší. Uvnitř bylo absolutně nedýchatelno, ze všech se pot jen lil. Přesto se všude  vesele povídalo, prohlíželo, fotilo, nakupovalo – hučelo to jako v úle. Všichni vystavovatelé byli velice dobře připraveni – jak prodejci různých paličkovacích pomůcek, tak samozřejmě i ostatní. Nechyběla ani malba na hedvábí, háčkování, šitá krajka. Zahraniční stánečky nabízely také velmi kvalitní literaturu, co se krajky týče.

Chystaly jsme se i my, Herdulky (jak můžete na fotu vidět, i můj nejmenší). Na letošní ročník jsme si připravily kompozici, aby náš stánek vypadal jednotně. Vlastně jsme kóji rozdělily na dvě půlky: jedna byla výstavní, druhá pak prodejní. Napadlo nás zrealizovat koutek, který by vypadal jako část staročeské chaloupky. Vše muselo být do určitého barevného tónu, aby výsledek lahodil oku. Myslím, že konečný dojem se vydařil. Nesměla chybět truhla s paličkovanými dečkami a ubrusy. Nad ní okénko s motýlky a ptáčky a dalšími domácími mazlíčky (kočka, pavouk….:-)). Jedna z kolegyň se pustila do 3D květů, které se jí opravdu moc povedly. Pásky stočila do usušených stvolů od minikosatců – výborný nápad, skvělý výsledek. Nezapomněly jsme ani na chlebové ošatky ze slámy, výborně se na nich vyjímaly pásky s ptáčky a květy. Škoda jen, že se nám do vyhrazených prostor kóje nevešel připravený smrkový plůtek, který měl být ozdoben hliněnými džbánky s páskovou krajkou….pak by bylo naše snažení dotaženo do konce.

V prodejní části stánku jsme nabízely miniaturky, přáníčka a pw taštičky na paličkovací pomůcky. Vystavena byla i krásná krajka k zástěře kyjovského kroje. Nechyběly ani šperky paní Irenky Novákové , v nabídce jsme letos měly i komponenty na brože, náušnice a přívěsky. Velký zájem byl i o senové miniherdulky a herdule,  domácí výroba  Hanky Humlové.

Protože jsme z celé republiky i ze Slovenska, a hlavně:  jsme amatérky!,  dá nám velkou práci dát dohromady ucelenou kompozici. Je u nás tedy velice důležité začít s velkým předstihem vymýšlet a chystat, aby se všechny krajky včas sešly na jednom místě.  Myslím ale, že letos se nám to podařilo ke spokojenosti nejen naší, ale především návštěvníků vambereckých slavností.

Ráda bych poděkovala  všem těm, z diskuse Paličkováníčko, které do letošní kompozice věnovaly upaličkovanou krajku a věřím, že se nám kompozice stánku vydaří i příští rok;   přinejmenším na takové úrovni, jako ta letošní.

                                                                                                                                                                                               Lenka Voborníková

 

 

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9851 | 34%)
Ne (9405 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one