Vizitky Premium od společnosti Vistaprint
...KOUZLO PALIČKOVANÉ KRAJKY...
Nejčastěji používané příze pro paličkování jsou příze bavlněné a lněné . Len i bavlna jsou materiály rostlinného původu. Bavlna je materiál, který se získává ze zralých tobolek bavlníku. Tobolky puknou a z nich vyhřezne chomáč bílých vláken, na nichž drží semena.Tato vlákna se sbírají ručně nebo strojově, zbaví se semen a mohou se dál zpracovávat na přízi. Bavlna se pěstuje v teplých podnebních podmínkách. Za nejkvalitnější je považována bavlna z Egypta.
Len se pěstuje v našich zeměpisných šířkách a dobře se mu daří v drsnějším podnebí, např. na Vysočině a v podhůří našich hor. Zpracovávání lnu nebudu suchopárně popisovat, ale doporučím Vám pohádku o krtečkovi, jak ke kalhotkám přišel. Tam je opravdu podrobně a přesně popsáno jak se ze lněných vláken stane příze a tkanina.
Len je textilní materiál, který se získává ze stonků rostlin jako třeba také konopí a juta. Jen pro zajímavost: len se při sklizni neseče, ale vytrhává a ve zbytcích kořenů, které zůstanou po sklizni v zemi zůstane jakási jedovatá látka, která brání pěstování lnu na stejném pozemku po dobu sedmi let.
A teď obecně jak vzniká příze – jednotlivá vlákna (jak bavlny, tak lnu) se urovnají rovnoběžně vedle sebe a různým počesáváním a protahovaním se pramen vláken upraví tak, aby tloušťka tohoto pramene byla co nejstejnoměrnější. Potom se pramen vláken stočí, čímž budoucí příze získá potřebnou pevnost.Tato operace je předení. Jednoduchá příze je při dalším zpracovávání značně namáhaná a proto se pro zvýšení pevnosti, stejnoměrnosti a plnosti smotávájí dvě a více přízí dohromady - tato operace se nazývá skaní. Len se pro mechanické vlastnosti vlákna spřádá za mokra.
Vzhledem k vlastnostem různých druhů textilních vláken jsou i různé vlastnosti výsledných výrobků přízí i tkanin. Další vliv na konečné vlastnosti výrobků má i použitá technologie.
U bavlněných přízí se často setkáte s pojmem mercerovaná bavlna. Co to znamená? Je to chemická úprava příze nebo hotové tkaniny a vede k vytvoření krásného lesklého povrchu. Bavlněné vlákno pod mikroskopem vypadá jako stočená stužka. Působením zásadité lázně vlákno trochu nabobtná a příze nebo tkanina získá žádaný lesk.
A protože při průmyslové výrobě bylo potřeba ujednotit sílu vyráběných přízí, vyvinuly se časem  různé soustavy číslování.
V současné době se nejčastěji používají tyto dvě soustavy – číslování délkové a váhové.
Číslování délkové označováné jako číslo metrické u nás Čm (v zahraničí Nm) vyjadřuje, kolik metrů příze váží jeden gram.
Takže:
- je -li příze označena  40 Čm znamená to, že 40 metrů příze váží jeden gram
-je-li příze označena  40/2 Čm znamená to, že 40 metrů dvojmo skané příze váží  jeden gram (40 : 2 = 20 – výsledné číslo příze)
- 30/3 Čm  znamená, že 30 metrů trojmo skané příze váží jede gram (výsledné číslo příze je 10)
Obecně platí, že čím vyšší číslo příze, tím je příze tenčí.     
 
Číslování váhové označované jako tex vyjadřuje kolik gramů váží 1000 m příze.
- je–li příze označena  25 tex znamená to, že 1000 metrů příze váží 25 gramů
- 25 tex x 2 znamená,že 1000 metrů příze dvojmo skané váží 2 x 25 (25 x 2 = 50 –  výsledné číslo příze)
- 25 tex x 3   znamená,že 1000 metrů trojmo skané příze váží 3x 25g (25 x 3 = 75   – výsledné číslo příze)
Obecně platí,že čím je číslo příze vyšší,tím je příze silnější.
 
Je-li nám známo Čm a potřebujeme zjistit tex postupujeme podle vzorce 1000 : Čm   = tex
Je-li nám známo tex a potřebujeme zjistit Čm postupujeme obráceně 1000 : tex = Čm
Dále se ještě můžete setkat s číslem dtex – toto číslování se používá pro číslování nekonečných vláken, například na výrobu punčoch.
Číslování přízí (například Anchor nebo přízí na válcových cívkách) která mají číslo 30 nebo 50, a nevím na čem číslo příze závisí, znamená to, že 50 je tenší než 30, což by odpovídalo délkovému číslování. Příze obuvnické od fa. Amann mají číslování tex, takže to je jasně číslování váhové.
                                                                                                         Ludmila Holá

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (9851 | 34%)
Ne (9405 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one